Strona główna -> Galeria -> II Spotkanie Pokoleń

II Spotkanie Pokoleń

W sobotę 9 stycznia 2016 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach odbyło się II Spotkanie Pokoleń. Podczas uroczystości uczczono Pamięć Ofiar wywozu na Sybir i Besarabię z terenu powiatu lubaczowskiego. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Czas na pomoc” w Oleszycach.
Podczas spotkania można było posłuchać wspomnień zesłańców, które zostały spisane przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach. Otwarto także wystawę „Podkarpacki wrzesień 1939 r.” Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Zwieńczeniem spotkania był koncert pt. „Zadumany cały świat...” w wykonaniu Solistów oraz Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek.
W czasie II wojny światowej miały miejsce cztery wielkie deportacje: 10 lutego 1940 r., 14 czerwca 1940 r., w czerwcu i lipcu 1940 r. oraz 22 czerwca 1941 r. W ich trakcie aresztowano wielu Polaków i wywożono ich w nieludzkich warunkach. Po dowiezieniu na miejsce zmuszano ich do wyczerpującej i niewolniczej pracy. Kilkanaście tysięcy osób zmarło wskutek chorób, głodu i wycieńczenia spowodowanego pracą ponad siły. Tylko nielicznym udało się przeżyć i wrócić do kraju.

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska