Strona główna -> Galeria -> Koncert patriotyczno-żołnierski

Koncert patriotyczno-żołnierski

Jesteśmy – Pamiętamy

Dla nich nie pisze się nekrologów
Dla nich jest tylko pamięć…

K. Wierzyński,
Nekrolog

Po zakończonym wyścigu Pamięci Bitwy pod Oleszycami w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach odbyła się merytoryczna prelekcja o wydarzeniach września 1939 r. na naszych terenach oraz koncert pieśni patriotyczno-żołnierskiej.
Sala widowiskowa w domu kultury zgromadziła liczną grupę słuchaczy z kombatantami i lokalnymi władzami na czele. Uroczystość otworzyła i przywitała zebranych pani Maria Lechowicz - wiceprezes stowarzyszenia. Następnie w sentymentalną podróż w minione lata przeniósł nas pan Adam Łazar, który merytorycznie niezwykle interesująco przedstawił losy generała Józefa Kustronia i jego żołnierzy, a przede wszystkim ich udział w bitwie pod Oleszycami we wrześniu 1939 r. Po czym odbył się wzruszający koncert pieśni patriotyczno-żołnierskiej zespołu "Jedna chwila" z Klubu Wojskowego 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Interesującym okazał się fakt, że z zespołem od 10 lat współpracuje mieszkanka Oleszyc – Małgorzata Samagalska. Wokalistki zespołu we współczesnych, jak i tradycyjnych pieśniach wyśpiewały miłość do Polski, dostarczając niesamowitych wrażeń muzyczno-wokalnych.
Całe przedsięwzięcie (zarówno wyścig, jak i część naukowo-historyczno-kulturalna) miało na celu rozbudzenie miłości do ziemi ojczystej, a przede wszystkim było hołdem oddanym bohaterskim żołnierzom tym znanym z imienia i nazwiska oraz tym bezimiennym. Pamięć o tamtych wydarzeniach to nasz patriotyczny obowiązek i pokoleniowa powinność.

Tekst: Dorota Czajkowska-Guszta
Zdjęcia: Jan Guszta

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska