Strona główna -> Galeria -> Dzień kultury polskiej
Dzień kultury polskiej

Gdzie jest twój kraj? W pamięci.
Inni mówią – w duszy
A inni – w sercu… E. Bryll pod takim hasłem zakończyliśmy sentymentalną podróż do lat minionych w ramach realizacji projektu Zakręceni w tyglu kultur, poświęconemu trzem współistniejącym kulturom (żydowskiej, ukraińskiej i polskiej) w Oleszycach do czasów II wojny światowej.
19 października 2012 r. w hali widowiskowo-sportowej odbył się Dzień kultury polskiej, będący podsumowaniem działań poświęconych kulturze polskiej i jednocześnie zakończeniem projektu. Otwarcia uroczystości dokonała pani Beata Nowak – przedstawiciel stowarzyszenia, która w swoim wystąpieniu przybliżyła założenia, cel, działania projektu, przede wszystkim zaś podziękowała wszystkim instytucjom, osobom, nauczycielom oraz uczniom za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu.
Przypomniała, że podobnie jak w przypadku dni związanych z innymi kulturami (żydowską i ukraińską) dzień ten był poprzedzony seminariami popularno-naukowymi, skierowanymi do całej społeczności gminnej, przede wszystkim zaś do młodzieży gimnazjalnej oraz konkursem literackim o znanych Oleszyczaninach. Nowością był, zaś powiatowy konkurs recytatorski poezji Ernesta Brylla, pt. Jesienne Bryllowanie, skierowany do młodzieży gimnazjalnej z terenu naszego powiatu.
Seminaria odbyły się 16 i 17 października br., a prowadzili je pani Zofia Tabin i Jan Kuca – "Galicyjskie miasteczko Oleszyce (codzienne bytowanie przed i w czasie I wojny światowej)"; pani Maria Baran – "Oleszyce – pogranicze światów i kultur".
Po przemówieniu pani Beaty Nowak rozpoczęły się występy uczniowskie: recytatorski, taneczne oraz teatralny, a także podsumowanie konkursów oraz degustacja potraw kuchni polskiej. Pierwszym punktem programu była gala finałowa powiatowego konkursu recytatorskiego poezji Ernesta Brylla Jesienne Bryllowanie, podczas której zwycięzcy konkursu zaprezentowali swoje utwory, a następnie z rąk przedstawicieli stowarzyszenia odebrali nagrody. I tak, I miejsce zajęła Justyna Rokosz – Publiczne Gimnazjum nr 2 w Lubaczowie za recytację wiersza Wołał nas Pan; II Paweł Pokarowski – Publiczne Gimnazjum w Oleszycach za recytację wiersza Choćby was opuścili…; III Izabela Krubnik – Zespół Szkół w Starym Dzikowie za recytację wiersza Piosenka spóźnionych.
Kolejnym punktem były występy zespołów tanecznych i teatralnego z naszych szkół. "Dzieci Oleszyc" – wykonały jeden z pięciu polskich tańców narodowych Krakowiaka, w trakcie występu zaśpiewały suitę pieśni krakowskich: Płynie Wisła płynie, Na krakowskim bagnie i Krakowiaczek jeden, ponadto zaprezentowały się w Trojaku jednym z najbardziej znanych i lubianych tańców regionalnych ze Śląska.
"Iskierki" – zatańczyły Polkę dziadek, Krakowiaka, poleczkę Melomanii.
"Czerwone korale" – zaprezentowały stylizację polskiego tańca narodowego oberka w układzie folkowym Heniek, tańcu folkowym Pragnienie do muzyki zespołu Brathanki oraz utwór łączący tradycję i taniec współczesny Matulu.
Teatr dziecięco-młodzieżowy Pociecha uświetnił uroczystość sztuką Zofii Gloss Czarny Jim w reżyserii ks. Józefa Dudka.
Ponadto uczniowie naszych szkół odebrali także nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc i wyróżnień w konkursie literackim Exeqi monumentun aere perenius (wzniosłem pomnik trwalszy od spiżu), poświęconym znanym mieszkańcom Oleszyc. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Barbara Przychodzka ze Szkoły Podstawowej w Starych Oleszycach za pracę poświęconą osobie ks. Józefa Mroczkowskiego (wieloletniego proboszcza parafii w Oleszycach); w kategorii Gimnazjum I miejsce Natalia Żaczek za pracę poświęconą osobie Antoniego Bogusza (nauczyciela, dyrektora szkoły w Oleszycach).
Ostatnim punktem Dnia kultury polskiej był występ Marcina Stycznia (gwiazda wieczoru) – koncert poezji śpiewanej.

Dorota Czajkowska-Guszta 
Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska