Strona główna -> Galeria -> Dzień Kultury Ukraińskiej w Oleszycach
Dzień Kultury Ukraińskiej w Oleszycach

Według spisu ludności z 1921r. Oleszyce liczyły 2917 osób, z czego narodowości polskiej – 759, ruskiej – 639, żydowskiej – 1507 i niemieckiej – 12. Według wyznania było 666 rzymskokatolików, 654 grekokatolików, 7 ewangelików i 1590 osób wyznania mojżeszowego. Według danych z 1934r. w Oleszycach na 3 408 mieszkańców, 787 to Polacy, 815 Ukraińcy i 1803 Żydzi i 3 innych narodów. Narodowości te miały liczne stowarzyszenia społeczno- oświatowe, kulturalne, charytatywne. Ta wielokulturowość Oleszyc zainspirowała stowarzyszenie „Czas na pomoc” do napisania projektu „Zakręceni w tyglu kultur”, współfinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
28 września br. zorganizowano Dzień Kultury Ukraińskiej. I znów dziedziniec Ratusza wypełnił się mieszkańcami gminy i gośćmi, których powitała prezes stowarzyszenia „Czas na pomoc” Maria Lechowicz. Dzień dzisiejszy poprzedzony został seminariami i spotkaniami w dniach 25-28 września z udziałem autorów książek traktujących o naszym regionie; Janem Kucą, który napisał w trzech tomach „Opowieści jarosławskiego Zasania” i Zdzisławem Darażem, autorem wspomnień pt. „Zawierucha nad Sanem” i innych publikacji. Uczniowie uczestniczyli w konkursie plastycznym i literackim. Dziś prezentujemy na wystawie te prace oraz przygotowany program artystyczny. Do realizacji naszego przedsięwzięcia włączyli się: dziekan i proboszcz ks. kan. Józef Dudek, koła gospodyń, Miejsko-Gminne Centrum Kultury, za co im dziękujemy – powiedziała Maria Lechowicz.
Na początku wystąpił zespół „Czerwone Korale”. Do pięknego tańca nas przyzwyczaił. Tym razem pokazał się w nowych strojach i w nowym tańcu ukraińskim. Natomiast po raz pierwszy przedstawił się jako zespół wokalny, śpiewając trzy piosenki, między innymi nieśmiertelne „Hej sokoły” i ludową piosenkę o „Lipce”. Gościem Dnia były zespoły folklorystyczne z Ukrainy – „Lubystok” z Krzemieńca i „Zbrucz” z Tarnopola. Swój popis artystyczny rozpoczęło trio pań z Krzemieńca wyśpiewaną modlitwą „Avy Maryja” i innymi piosenkami ludowymi. Były też tańce z różnych regionów w wykonaniu zespołu „Zbrucz”, występ instrumentalistów i solisty Filharmonii Regionalnej w Tarnopolu, tenora Igora Gawryluka. Warto było się zasłuchać w romantycznych, jak i pełnych werwy piosenkach Ukrainy. Chwytają one za serce słowami i melodiami. Po prostu magia Ukrainy działa.
Organizatorzy imprezy wręczyli nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego i literackiego. Ulubionym tematem prac plastycznych były cerkwie zachowane w gminie oleszyckiej, natomiast prac literackich opisywanie zwyczajów, obyczajów, obrzędów i kuchni ukraińskiej. W kategorii szkół podstawowych w twórczości plastycznej pierwszą nagrodę przyznano dla Julii Popek, drugą dla Wiktorii Babiarz i trzecią dla Julii Borowiec oraz wyróżnienie dla Aleksandry Bębnik. W kategorii „Gimnazja” I nagrodę zdobyła Dominika Stachów, II nagrodę Joanna Mulińska, III nagrodę Ewelina Jabłońska. Wśród prac literackich gimnazjalistów jurorzy najwyżej ocenili pracę Aleksandry Nepalskiej. Wyróżnili także prace: Wioletty Kuczek, Kingi Ważny, Pauliny Balawender. W grupie szkół podstawowych I miejsce zdobyła Barbara Przychodzka, a wyróżnienie Kamila Władyka.
Młodzieżowy teatr „Pociecha” prowadzony przez ks. kan. Józefa Dudka, zaprezentował się w spektaklu poetycko-muzycznym poświęconym ukraińskiemu poecie Tarasowi Szewczenko. Montaż obejmował piękne wiersze o miłości i postanowienia z testamentu. Wystąpili w nim młodzi aktorzy: Kinga Ważny, Bartłomiej Dworak, Paweł Pokarowski, Kamil Linek, Karolina Ziejko, Tomasz Horeczy, Dawid Stupak, Aleksander Sopel – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach. Przerywnikiem w tej strawie duchowej było smakowanie dań kuchni ukraińskiej, przygotowanych przez koła gospodyń z Oleszyc, Borchowa i Zabiały.
Dzień Kultury Ukraińskiej, a właściwie już wieczór, zakończył koncert gitarowy liryki ukraińskiej, w wykonaniu wykładowców Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego – prof. nadzw. Olgi Popowicz – wokalistka i prof. nadzw. Leszka Kuszyckiego – gitara. W ten chłodny piątkowy wieczór było w czym smakować pod względem kulinarnym i duchowym.

Adam Łazar
Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska