Zakręceni w tyglu kultur – Dzień kultury żydowskiej – Oleszyce 06.07.2012r.

Pod hasłem Nie masz już Polsce żydowskich miasteczek… gdzie biblijne pieśni Wiatr łączył z polską piosnką i słowiańskim żalem… (A. Słonimski) w ramach przedsięwzięcia Zakręceni w tyglu kultur zakończyliśmy pierwsze działania projektu, poświęcone kulturze żydowskiej. Rozpoczęły się one ogłoszeniem wśród uczniów miejscowych szkół podstawowych i gimnazjum konkursów historyczno-literackiego oraz artystyczno-plastycznego, nawiązujących do historii i kultury ludności żydowskiej z terenu gminy Oleszyce. Następnie w dniach 26 i 28 czerwca uczniowie gimnazjum i mieszkańcy okolicznych miejscowości mogli uczestniczyć w warsztatach oraz seminariach, poświęconych tematyce żydowskiej. Warsztaty i seminaria przeprowadzone zostały przez: panią Barbarę Kubrak - Obrzędy i zwyczaje ludności żydowskiej; pana Dariusza Sałka - Ludność żydowska w Oleszycach; pana Bogdana Lisze - Ludność żydowska w Oleszycach - miejscowy rys historyczny.
Podsumowaniem tych wszystkich działań był tematyczny Dzień kultury żydowskiej, zorganizowany 6 lipca br. na dziedzińcu miejscowego ratusza. Uroczystość otworzył prezes stowarzyszenia pan Zbigniew Dorota. W swoim wystąpieniu przybliżył cel i założenia przedsięwzięcia, a także zaprosił do wzięcia udziału w dniach kultur. Uroczystość uświetniona została występami zespołów: tanecznego oraz teatralnego, muzyczno-wokalnego Sholem; wystawą uczniowskich prac plastycznych i historyczno-literackich; degustacją potraw żydowskich.
Zespół taneczny, (działający przy miejscowym gimnazjum, prowadzony przez panią Monikę Jezuit) Czerwone korale w rytm muzyki hebrajskiej zaprezentował dwa tańce Joszke i Hawa Nagila (Radujmy się).
Zespół teatralny, (skupiający dzieci i młodzież miejscowych szkół, prowadzony przez ks. Józefa Dudka) Pociecha zaprezentował montaż słowno-muzyczny Mądrość i życie narodu wybranego. Młodzi artyści poprzez słowa Księgi Mądrości, Księgi Psalmów, słownik hebrajski oraz dowcip żydowski przybliżyli nam kulturę narodu żydowskiego.
„Gwiazdą wieczoru” był koncert zespołu Sholem z Krakowa. Trio, które wykonuje tradycyjną, klezmerską muzykę żydowską własnej aranżacji. W repertuarze zespołu znalazły się tradycyjne utwory instrumentalne oraz wokalne w języku Jidysz. Na zakończenie koncertu można było otrzymać autografy oraz zakupić płyty artystów.
Strawa dla ciała, przygotowana została przez panie z Koła Gospodyń w Oleszycach. W menu znalazły się tradycyjne potrawy żydowskie. Duże słowa uznania i podziękowania dla pań za przygotowanie tak wspaniałej oprawy kulinarnej.
Ponadto zwycięzcy konkursów (uczniowie miejscowych szkół) historyczno-literackiego i plastyczno-artystycznego z rąk przedstawicieli stowarzyszenia otrzymali atrakcyjne nagrody.
Końcowym punktem Dnia kultury żydowskiej była projekcja wzruszającego filmu Ten Stories of Holocaust – Eva Galler (historia życia Ewy Galler mieszkanki Oleszyc z okresu wojny i okupacji, pochodzenia żydowskiego).
Na zakończenie wszyscy, którzy chcą poznać historię, ujrzeć miniony świat i ciekawe życie mieszkańców Oleszyc i okolic zostali zaproszeni na kolejne dni kultury: dzień kultury ukraińskiej 21 września 2012 r.; dzień kultury polskiej 19 października 2012 r.
Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska